چاپ سه بعدی

مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور
بسته بندی بدون خطا
جولای 12, 2016
مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور
چاپ و بسته بندی صنایع آرایشی و بهداشتی
جولای 13, 2016

چاپ سه بعدی

مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور

از بیرون که می‌شنوی، ترکیب لفظ خوش آهنگ «چاپ» با توصیف پرطمطراق «سه بعدی» یک انتظار بزرگ در چشمانت ایجاد می‌کند.البته آنچه می‌بینی هم بزرگ است و هم سه‌بعدی کامل، اما خبری از «چاپ» نیست.نه چاپگرش «چاپ» می‌کند و نه کسی محصول نهایی را به عنوان کار چاپ شده می‌شناسد.این محصولات کدامند و چگونه تولید می‌شوند و به چه کار می‌آیند؟ نگاهی به اخبار عرضه شده یک ماهه در رسانه‌های ایران پاسخ این پرسش‌ها را می‌دهند.

اولین چاپگر تولید عضو بدن انسان سال 2014 رونمایی می‌شود
یک شرکت چاپ زیستی در سن دیگو در نظر دارد از اولین چاپگر عضو یعنی کبد انسان تا پایان سال 2014 رونمایی کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، هنوز محققان به پیشرفت چشمگیر خود در تولید بافت با تولید سیستم عروقی مورد نیاز برای تولید مواد مغذی و اکسیژن  دست نیافته‌اند.
مایک رنارد، نایب رئیس شرکت اورگنوو، در سن‌دیگو گفت: «این شرکت می‌تواند بر مسئله سیستم عروقی تا حدی غلبه کند.»
وی یادآور شد که محققان این شرکت توانستند به ضخامت بیش از 500 میکرون دست یابند و موفق شدند که بافت کبد را در یک حالت کاملا کاربردی با ویژگی‌های ذاتی خود برای 40 روز حفظ کنند.
تصاویر زیبای فضایی زیر انگشتان روشندلان 
افراد نابینا یا افرادی که دارای نقص بینایی هستند از طریق تصاویر چاپ سه‌بعدی لمسی از کیهان می‌توانند تصویر فضایی را زیر انگشتان خود حس کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، ستاره‌شناسان موسسه علم تلسکوپ فضایی در مریلند با استفاده از تصاویر تلسکوپ فضایی هابل تصاویر سه‌بعدی تولید می‌کند که نابینایان بتوانند آن را روی پلاستیک حس کنند.
برای مثال، تصاویر مشهور و زیبای خوشه ستاره‌ای NGC 609 نشان می‌دهد که چند ستاره جدید به دنبال یک حباب گاز و غبار در حال حرکت بودند.
طراحی سه‌بعدی «NGC 609 » اولین گامهایی است هدف تولید یه مدل سه‌بعدی از این خوشه ستاره‌ای را میسر کرده است تا افراد آن را زیر دستان خود حس کنند.
تاکنون این گروه نمونه اولیه را با صد نفر که نقص دید داشته‌اند آزمایش کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که بافت‌ها روی صفحات برجسته کاملا متمایز بوده‌اند.
تپش قلب محصول چاپ سه‌بعدی در بدن انسان 
به گزارش ایسنا، محققان آمریکایی در حال توسعه نسل جدید چاپگر سه‌بعدی هستند که امکان تولید یک قلب کامل برای بیماران نیازمند پیوند را فراهم می‌کند.
محققان این آزمایشگاه در حال توسعه نسل جدید چاپگر سه‌بعدی با هدف تولید قلب کامل شامل تمامی بخش‌ها از جمله عضلات، عروق خونی، دریچه‌های قلب و بافت‌های الکتریکی هستند.
فناوری چاپ سه‌بعدی، ابزار مناسبی برای تولید عروق خونی محسوب می‌شود و در حال حاضر عروق خونی بزرگ با کمک چاپگر سه‌بعدی موجود تولید می‌شوند.
اما بهترین چاپگر سه‌بعدی قادر به چاپ ساختارهای در اندازه چند میلیمتر است، اما عرض کوچک‌ترین عروق خونی تنها چند میکرون یا چند هزارم میلی‌متر است.
محققان معتقدند که اندام چاپ سه‌بعدی در اندازه واقعی 10 تا 15 سال آینده محقق می‌شوند.
چاپگر سه‌بعدی میهمان آینده آشپزخانه‌ها
یک شرکت اسپانیایی به عنوان اولین تلاش اشتهابرانگیز اقدام به تولید پیتزا توسط یک چاپگر سه‌بعدی کرده است. این نخستین باری نیست که تولید غذاها با چاپگر سه‌بعدی آزمایش می‌شود، اما می‌توان آن را یکی از بهترین تلاش‌هایی دانست که تاکنون در این عرصه صورت گرفته است. پیش از این ناسا روی غذاهای آماده شده با چاپگر سه‌بعدی کار کرده بود تا فضانوردان را در سفرهای طولانی پشتیبانی کند. اکثر این تلاش‌ها که در راستای ساخت پیتزا صورت گرفته بود چندان اشتها برانگیز نبود و از داشتن یک ظاهر خوب بی‌بهره بوده‌اند.در نهایت انتظار می‌رود که چاپگر سه‌بعدی به یکی از وسایل آشپزخانه همچون مایکروویو و یخچال تبدیل شود؛ چرا که کاربردهای بالقوه آن در سطح تجاری می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد.
انگلیس با چاپگر سه‌بعدی جنگنده ساخت
به نقل از مشرق‌نیوز گروه دفاعی BAE Systems از انگلیس اعلام کرد هواپیمای جنگی تورنادو برای نخستین بار با قطعاتی فلزی که از طریق چاپگرهای سه‌بعدی تولید شده است، به پرواز درآمد. این پرواز آزمایشی در ماه دسامبر در فرودگاه نظامی وارتون در شمال غربی انگلیس با موفقیت انجام شد.
BAE Systems تاکید کرد برخی از این قطعات در پایگاه نیروی هوایی سلطنتی انگلیس در شرق این کشور و با هزینه‌ای کمتر از صد پوند معادل 120 یورو تولید شده است.
مایک موری، مهندس BAE Systems  با انتشار بیانیه‌ای گفت از این فناوری می‌توان برای تجهیز کشتی‌ها و ناوهای هواپیمابر نیز استفاده کرد.
اولین چاپگر سه‌بعدی تمام رنگی دنیا ساخته شد
یک شرکت تخصصی چاپگرهای سه‌بعدی نخستین و تنها چاپگر سه‌بعدی تمام رنگی را وارد بازار کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، اولین چاپگر سه‌بعدی تمام رنگی دنیا با هدف چاپ سه‌بعدی پیکسل به پیکسل طراحی شده است که کیفیت برتری را در سطح محصول چاپ شده به نمایش می‌گذارد.خروجی چاپگر ProJet 4500 به پشتیبانی نیاز ندارد و محصول نهایی را با سرعت و با کمترین ضایعاتی چاپ می‌کند. اگرچه چاپگرهای سه‌بعدی مدل‌های سه‌بعدی رنگی تولید می‌کردند اما رنگ آنها تنها به یک رنگ محدود شده بود و مواد خام را نمی توانستند ترکیب کنند تا سایر رنگ‌ها را به‌دست آورند.
شرکت 3D Systems تأکید کرده است که اولین چاپگر سه‌بعدی تمام رنگی دنیا از سیستم نمونه سازی سریع استفاده می‌کند و محصول نهایی نیازمند پردازش پس از چاپ نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *