تاریخچه چاپ دیجیتال در ایران

مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور
مزایای چاپ دیجیتال
آگوست 3, 2016
مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور
چاپ دیجیتال
آگوست 30, 2016

تاریخچه چاپ دیجیتال در ایران

مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور
چاپ دیجیتال ثارالله

چاپ دیجیتال ثارالله

تاریخچه چاپ دیجیتال در ایران

 

تنها یکسال بعد از حضور جدی چاپ دیجیتال و قبل از بسیاری از شهر های بزرگ و مدرن، تهران یک چاپخانه دیجیتال داشت

 

 در سال 1376 (1997) خانه چاپ و طرح اولین دستگاه چاپ دیجیتال زایکن را در ایران نصب و راه اندازی کرد. پس از یک سال چاپ دیجیتال سیاه و سفید دومین دستگاه چاپ دیجیتال رنگی  به امکانات خانه چاپ و طرح افزوده شد تا تنها چاپخانه دیجیتال ایران بتواند سرویس های مطمئن تری به مشتریان خود ارائه دهد.

اما چاپ دیجیتال تمام نیاز مشتریان خانه چاپ و طرح نبود. در سال 1380 برنامه راه اندازهی کارگاه افست خانه چاپ و طرح پس از یک سال به ثمر نشست. خانه چاپ و طرح باز هم پیشرو بود و اولین دستگاه چاپ افست پیشرفته چهار رنگ هایدلبرگ مدلSM52 با  تمام تجهیزات جانبی در خانه چاپ و طرح آغاز به کار کرد. در کنار این دستگاه میز امکانات کامل یک لیتوگرافی فراهم شد تا خانه چاپ و طرح نه تنها نخستین چاپخانه دیجیتال  ایران بلکه مجتمعی بی نظیر در صنعت چاپ ایران باشد.

تجهیز مجدد کارگاه دیجیتال در سال 1383 به سه دستگاه چاپ دیجیتال رنگی زیراکس Docucolor 6060 آن را به بزرگترین ظرفیت تولید چاپ دیجیتال در کشور  تبدیل کرد.

در ابتدای سال 1387، خانه چاپ و طرح با راه اندازی دستگاه چهار و نیم ورقی 4 رنگ کا ب آ KBA rapida 105-4 برای تولید مجلات و کتب نفیس رنگی تجهیز شد. امروز نه فقط سفارش تبلیغاتی شرکتهای کوچک و بزرگ بلکه نشریات و کتب نفیس ناشرین برتر کشور در خانه چاپ و طرح تولید می شود.

تهیه فیلم به طور مستقیم از روی اطلاعات دیجیتالی متن، تصاویر خطی و هافتون ها برای لوحه سازی، اکنون حرفه ای استاندارد در صنعت  چاپ است. چرا که، لوحه سازی دیجیتال یا از کامپیوتر به لوحه، هنوز خیلی متداول نشده است. درسال 1994 تنها دو نوع سیستم از نظر تجاری وجود داشت با حدود چهل نصب در سراسر دنیا. درحال حاضر (1999) تعداد بیشتری از این نوع سیستم ها در عرصه تجارت وجوددارند. بدیهی است پیشرفت های تکنولوژی ریپ (RIP) و وجود نرم افزارهای پیشرفته، درساخت تکنولوژی (CtP) سهمی به سزا دارند. درآغاز از لوحه هیا فتوپلیمری استفاده می شد که با لیزرهای آرگونیون نوردهی می شدند.پیش بینی  می شد لیزرهای فرکانس دوبرابر شده یا گ به طور فزاینده ای در زمینه ساخت CtP استفاده شوند.

ماشین آلات چاپ دیجیتال

اولین ماشین چاپ دیجیتال مستقیم  یا از کامپیوتر به چاپ، جی تی او- دی آی، هایدلبرگ میباشد که براساس ماشین های چاپ متداول لیتوگرافیکی افست، پایه گذرای شده است. امیتاز این ماشین در تکنولوژی لوحه سازی آن قرار دارد. لوحه های چاپ از طریق اطلاعات دیجیتالی، مستقیماً روی ماشین نوردهی می شوند. چهار یا پنج واحد  چاپ هر کدام دارای لوحه خشک تصویری مستقیم می باشند که هم زمان روی ماشین چاب نوردهی و منطبق میشوند. هر لوحه چاپ 16 آرایه لیزری دارد که از طریق  کامپیوتر دی آی (که جریان مرکب را هم برای هر واحد چاپ محاسبه می کند) به یک ریپ متصل شده اند.رزولوشین لیزر از 2540DPI,1016DPI برای خط ترام تا 175 خط براینچ 175LPI تغییر پذیر است این ماشین باسرعت  حداکثر 8000 نسخه در ساعت  روی انواع کاغذ از30 گرمی تا 400 گرمی  در اندازه های 105X180 میلی متری تا 5336X503 میلی متری کار می کند. سازندگان  ماشین مدعی هستند زمان آماده سازی  ماشین چاپ فقط 15 دقیقه است، که شامل زمان نوردهی به لوحه ها هم میشود. توجه به زمان آماده سازی و ضایعات  فقط 25 برگ، این ماشین چاپ رابرای  کارهای تجاری دارای تیراژکم بسیار جالب  توجه کرده است.

درحقیقت  اولین سیستم چاپ رنگی دیجیتال  دستگاه ایندیگو ای پرینت 1000 است که درسال 1993 عرصه شد. این ماشین برا ی عرضه چاپ رنگی با تیراژکم طراحی شده است.ماشنی چاپی ورقی  است باتنوع وسیعی از ورودی های اختیاری، از قبیل سیستم پیش از چاپ الکترونیکی زنگی، نوار، دیسک، سیستم های نشر رومیزی ( DTP) وپست استکریپت. این ماشین چاپ تاشش رنگ دو رو را به وسیله تکنولوژی عکاسی برقی یا الکتروفتوگرافیکو با استفاده از تونر مایع، چاپ میکند. حداکثر سطح چاپ آن آ3یا (A3) و با انواع  کاغذهای موجود در بازا، بدون روکش، روکش دار، کارت، غیره کار می کند.سرعت  آن 2000 نسخه در ساعت برای کارهای تمام رنگ و 8000 نسخه در ساعت برای کارهای  تک رنگ و رزولوشن آن 800 DPI می باشد. ماشین های چاپ دیجیتال  زیکون، زیراکس، کداک، کانوه، ریسو، ونیپسون انواع دیگری از ماشین های چاپ دیجینال با تکنولوژی  الکتروفتوگرافی هستندکه از سال 1993 به چاپ دیجیتال پیوستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *