ایجاد جلوه چاپی

مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور
واحد چاپ افست
ژوئن 25, 2016
مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور
چاپ یک فرم چاپی
جولای 9, 2016

ایجاد جلوه چاپی

مرکز حرفه طراحی و چاپ ثارالله ، چاپ جعبه و کارتن ، چاپ کاتالوگ و بروشور

ایجاد جلوه های ویژه در چاپ

حتما در طول تجربه کاری خود به کاتالوگ، فولدر، کتابی یا به طور کلی مجموعه نفیس برخورد کرده اید که مایه تعجب و تحسین شما شده است.کارهای ساده و جذابی که نهایتا باعث چشم نواز و خوشایند بوده.انجام اینگونه کارها در چاپ نیاز به اگاهی و اشراف بر تکنولوژی و شیوه های مختلف چاپ دارد.برای ایجاد جلوه های ویژه، بایستی قبل از هر چیز تفکر کرد و در مرحله طراحی به نتیجه مطلوب رسید.روش ها و ابزارهای زیر رو به اختصار مرور میکنیم.
1-استفاده از مواد مختلف
برای ایجاد یک جلوه چاپی خوب نیاز به مقوا، کاغذ یا هر چیزی که میتوان روی ان چاپ کرد داریم.بهتر است فکر خود را به کاغذ و چیز های معمولی محدود نکینم،مثلاً برای جلد میتوان از یک فلز استفاده کرد یا حتی سنگ ،اما باید به این نکته اشاره کرد که آنچه به کار میبرید با کار شما مربوط باشد.
2-چاپ افست
این شیوه چاپ در ایجاد جلوه های ویژه یکی از ابتدایی ترین کارهاست.این شیوه چاپ به راحتی می توان با انواع شیوه های چاپی دیگر ترکیب کردو کاری نفیس ارائه نمود.
3-ترموگرافی
با این شیوه چاپ می توان برجستگی ایجاد کرد به گونه ای که در جاهای مورد نظر،رنگ، به شکل تن پلاتبیاید.برجستگی ایجاد شده شبیه به خمیر ویترای است به طوریکه کاملاً زیر دست حس می شود.
4-چاپ مخمل
ترکیب این نوع چاپ با شیوه های دیگر کمی مشکل است، اما به هر حال می توان کارهایی با این شیوه انجام داد، از جمله اینکه بطور مجزا و در انتها در جاهایی از کار نمونه چاپ مخمل را بچسبانیم. آنچه که در انتها از یک کار چاپ مخمل ایجاد میشود بافت مخمل درست شبیه به پارچه های مخمل می باشد.
5-پوشش های UV-UR و شیوه های بافت دار آنها
از این نوع پوشش معمولاً برای مقاوم سازی کاغذ و مقوا استفاده می کنند اما با استفاده به جا بخصوص از پوشش های لکه ای یا Spot UV استفاده های فراوان می توان کرد مثلاً استفاده از UV تکه ای روی قطرات آب یا روغن در چاپ، ایجاد جلوه های جذابی خواهد داد.
6-پوشش سلفون مات و براق
برای مقوام سازی کاغذ چاپی از سلفون استفاده میشود و نوع مات آن سنگینی و جلوه خاصی به کار خواهد داد.

7- چاپ داغی
این شیوه بیشتر به اسم طلاکوب معروف است،با به کار گیری ورقه های نازک فلزی که در رنگ های طلایی، نقره ای، سبز،آبی و.. میتوان کار های دلچسبی انجام داد.
8-برجسته کاری با کلیشه فلزی
با بکارگیری ماشین لتر پرس میتوان برجستگی یا گودی روی سطح کار چابی ایجاد کرد.
9-دای کات
برش قسمتهای خواسته از طرح شاید کار غیر معمولی باشد اما جذاب خواهد بود . این شیوه در کارتهای تبریک بسیار استفاده میشود.
10-چاپ سیلک
در انجام بعضی از کارهای خلاقانه و متفاوت بکارگیری چاپ سیلک اجتناب ناپذیر است.مثلاً برای چاپ روی پارچه، فلز، سنگ میتوان از این روش چاپی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *